Kohler 14RCAL-200SELS 14kW Generator with 200A SE Transfer Switch
SKU: 14RCAL-200SELS
(6 reviews) Write a Review
Availability:
In Stock - Ships Next Business Day
Kohler 14RCAL-200SELS 14kW Generator with 200A SE Transfer Switch Features:
Kohler 14RCAL-200SELS 14kW Generator Features:
This Kohler 14kW 60 Hz generator is very hard working. It runs on a reliable Kohler CH740 4-Cycle, 20.5 HP, V-2 engine with maximum 3600 RPM. The Kohler Command PRO OHV engine is designed for tough commercial applications. It has hydraulic valve lifters that eliminate the need for expensive valve adjustments. This dual fuel model delivers exceptional digital voltage and frequency.
  • Includes RXT 200-amp outdoor-rated, service entrance rated automatic transfer switch
  • The aluminum sound enclosure and a critical silencer ensure sound attenuation.
  • DVR guards all sensitive electronics against harmonic distortion and unsteady power.
  • Certifications and listings include cUL, UL 2200, CSA and EPA.
This generator has extraordinary motor-starting capacity at 33kVA at 240V. Kohler 14RCAL -200SELS can be installed outdoors only. You can install it 18” from a structure. For storm-prone areas, use a 4” concrete mounting pad for installation. The model is shipped free of cost and comes with free technical support for life.
TECHNICAL SPECS & DOWNLOADS
  • 5
    Great midsize generator
    Posted by Par Power Systems LLC on Nov 19, 2022
    Kohler working for stand by system
    Posted by John Flannery on Apr 09, 2021
    Easy install, works great, customer very happy
    On target!
    Posted by Don on Feb 16, 2021
    We are pleased.
  • 3
    Newest kohler with removable sides
    Posted by Unknown on Jan 24, 2021
  • 5
    Kolher generators are the best
    Posted by Unknown on May 13, 2020
    Kolher generators are easy to install and easy to do maintenance work the three sides come off easy so you can get all around this machine they are very quiet and the aluminum case generators can be 18” off your house