Kohler 26RCAL-200SELS 26kW Generator with 200A SE Transfer Switch Features:
Kohler 26RCAL-200SELS 26kW Generator Package Features:
- The Kohler 26RCAL-200SELS 26kW home standby generator is powered by an efficient Kohler Command Pro OHV V-2 engine operating at a maximum of 3600 RPM. The engine has hydraulic valve lifters.
- This 120/240V air-cooled dual-fuel generator will run your large house. The 60 Hz single-phase model includes several features that enhance performance.
- This residential generator incorporates a programmable interface module (PIM).
- The Kohler 26RCAL-200SELS 26kW home standby generator is designed for use with sensitive electronics. It has a digital automatic voltage regulator that provides clean premium quality power.
- The Kohler 26RCAL-200SELS 26kW generator is backed by a premium 5-year/2000-hour limited warranty.
The all-new Kohler 26RCAL-200SELS 26kW home standby generator is a whole-house dual-fuel generator. This air-cooled generator incorporates an automatic transfer switch to make your life easier. In the event of a grid power failure, it will continue to power your two 5-ton air conditioners, refrigerators, and other electronics within 10 seconds. This model ensures your comfort and convenience during bad weather. It is ideal for sensitive electronics with its low total harmonic distortion (<5%THD). The built-in ethernet card allows you to check on your unit from remote locations. This Kohler model is easy to install and maintain. The aluminum base can be mounted on gravel or a concrete pad. You can install it 18 inches from your home or small business. For storm-prone areas it is recommended to use the thicker 4-inch pad.
The innovative features and premium quality design and construction take generator performance to the next level. When grid power fails due to a natural calamity, it runs your air conditioners, refrigerators, furnace, security system and all home appliances without refueling till grid power is restored. During storms, utility power may be lost for several hours or days which may lead to financial losses. With a Kohler standby home generator, you can prevent losses. Kohler 26RCAL-200SELS 26kW generator can also be installed at the office or the shop. It allows you to continue with the workday when the storm winds knock down power lines. Homeowners and businesses who want high efficiency, reliability and longevity prefer Kohler over other brands. With Kohler's 100 years of experience comes reliability that other generator manufacturers cannot match.